alergia
Alergia . Peľová nádcha.
Osnova: 1. Alergia
2. Peľová nádcha
Ad 1)
Hypersenzitivita – alergická reakcia – alergia – po opakovanom stretnutí org. s antigénom dochádza u niektorých jedincov k prehnanej odpovedi -reakcii, ktorá stráca svoju pôvodne ochrannú funkciu a spôsobuje poškodenie vlastných tkanív. Môže vzniknúť u každého, ale niektorí majú vrodenú náchylnosť, hovoríme o atopii.
Atopické ochorenia sú: atopická, alergická a peľová nádcha, bronchiálna astma, atopická dermatitída, precitlivelosť na niektoré zložky potravy.
Podstata je imunologická reakcia alergénu (cudzorodej bielkoviny) s protilátkou.
Poznáme 4 typy imunitných reakcií, ktoré zapríčiňujú poškodenie tkanív:
I. typ – reakcia včasného typu – nadprodukcia IgE, ktoré sa naviažu na tukové bb. a bazofilné leukocyty – výsledkom je uvoľnenie mediátorov napr,. histamínu, ktoré vyvolajú zmeny v cieľových orgánoch. Patrí sem Peľová nádcha, astma b., anyfylaktický šok.
II. typ – cytotoxická reakcia – protilátky reagujú s alergénom na povrchu bb. membrán (napr. Ery, Trom), nastane rozpad bb. Patrí sem hemolytické anémie, trombocytopénie.
III. typ – tvorba imunitných komplexov (antigénu s protilátkou)- patologické imunokomplexy vyvolávajú chronické zápaly orgánov. Napr: glomerulonefritídy.
IV. typ – reakcia oneskoreného typu – do 48 hod., protilátky sú naviazané na povrch lymfocytov, ktoré sa aktivujú a produkujú látky poškodzujúce tkanivá. Patrí sem alergia na lieky s prejavmi na koži, tuberkulínová precitlivelosť ai.
Alergény sú mikrobiálne, inhalačné, potravinové a liekové. 1 alergén môže vyvolať rôzne typy reakcií.
Najčastejšie alergické choroby: peľová nádcha, bronchiálna astma, ekzém, precitlivelosť na lieky a niektoré potravy, najťažšia je anafylaktický šok.
AD 2)
Pollinosis – I. typ imunitnej reakcie.
Alergén – peľové zrniečka, na príznaky stačí 3 – 5 zrniečok. U nás je viac ako 20 druhov peľov tráv s maximom v máji a júni.
Obilniny: raž, kukurica a pšenica - jún a júl. Stromy: breza, lieska, jelša – marec a apríl.
KlO: pocit svrbenia a upchatia nosa s hojnou vodnatou až hlienovou sekréciou, zápal spojoviek a svrbenie a pálenie očí, svrbenie na hornom podnebí, žihľavka a opuch, najzávažnejšie je postihnutie DC – suchý a dráždivý kašeľ až astmatický záchvat.
DG: príznaky a kožné testy
TH: a) obmedzovanie styku s peľom – obmedziť pobyt vonku, sprchovanie, prezliekanie, zatvorené okná, klimatická liečba...
b) symptomatická liečba – antihistaminiká (ditiaden), bronchodilatancia, antialergiká (Intal, Zadite)
c) znižovanie precitlivelosti organizmu imunoterapiou (opakované podávanie malých dávok alrergénu per os, s.c.) Po niekoľkých rokoch čiastočné alebo úplné vyliečenie.